Zaznacz stronę

Spływy kajakowe Czarną Hańczą

 

Duże grupy z pewnością mogą liczyć na atrakcyjne upusty cenowe oraz dostosowanie oferty!

Spływy kajakowe Czarna Hańcza, Marycha, Rospuda, Wigry, Suwalszczyzna, jednodniowe, weekendowe.

 

Odcinek I

Koszt 25zł/osoba

Czerwony Folwark – Wysoki Most – 14km, czas spływu ok. 4 godz.

Odcinek II

Koszt 40zł/osoba

Wysoki Most – Frącki – 12km ok. 3 – 4 godz. (z pewnością najbardziej polecana opcja dla rodzin z dziećmi, osobom starszym i przede wszystkim bez doświadczenia).
Maćkowa-Ruda – Frącki – ok 17km, czas spływu ok. 5godz.

Odcinek III

Koszt 50zł/osoba

Frącki – Mikaszówka – 25km, czas spływu ok. 7-8 godz. ( 8 osób )

Zobacz cały opis
Z pewnościa to największa i najpiękniejsza rzeka Suwalszczyzny.

Jej długość 142 km, z czego w granicach Polski. Rzeka liczy prawdopodobnie około 107 km. Swój początek bierze w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Płynie terenami bezleśnymi i dociera do Suwałk, a następnie wpada do jeziora Wigry położonego na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Reasumując odcinek rzeki za jeziorem Wigry jest jednym z najbardziej popularnych i godnych uwagi.

Zdecydowanie jest najlepiej zagospodarowanym szklakiem kajakowym Suwalszczyzny i Polski. Jednocześnie jest to szlak z najpiękniejszymi krajobrazami i dziką przyrodą. Wiedzie przez malownicze tereny Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej, niewątpliwą atrakcją jest możliwość podziwiania położonego na wzgórzu nad jeziorem Wigry zabytkowego zespołu Klasztornego Kamedułów, jak również przepłynięcie zabytkowym Kanałem Augustowskim, zaliczanym do arcydzieł sztuki inżynieryjnej XIX w. Na trasie spływu znajdują się liczne pola biwakowe i stanice wodne, gdzie można skosztować regionalnych przysmaków i skorzystać z „ruskich” saun parowych w tradycyjnych drewnianych baniach.

Podsumowując podziwianie leśnych pagórków porośniętych starodrzewiem i charakterystyczną sosną augustowską z często meandrującą rzeką i powietrzem nasyconym leczniczymi olejkami lotnymi sosny powoduje, że spływy kajakowe Czarną Hańczą są wspaniałym relaksem i wytchnieniem od codzienności.

Odcinek I Koszt 25zł/osoba Czerwony Folwark – Wysoki Most – 14km, czas spływu ok. 4 godz. Odcinek łatwy i przyjemny również na spływ rodzinny. Rzeka leniwym nurtem przepływa poprzez miejscowości, łąki i rozlewiska, brzegi często porośnięte trzciną. Po drodze można zobaczyć dzikie ptaki np. kaczki, łabędzie oraz zimorodki i ryby pływające w gąszczu wodnej roślinności. Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego obowiązują karty wstępu (odcinek I i II Czarnej Hańczy). Karty wstępu można nabyć w naszej bazie lub informacji turystycznej. Koszt: pełnopłatna – 5zł, ulgowa – 2,5zł  kronika/karty

Odcinek II Koszt 40zł/osoba Wysoki Most – Frącki – 12km ok. 3 – 4 godz. (najbardziej polecana opcja dla rodzin z dziećmi, osobom starszym i bez doświadczenia). Maćkowa-Ruda – Frącki – ok 17km, czas spływu ok. 5godz. Ten etap spływu zaczyna się w miejscowości Wysoki Most, można też rozpoczęć go w Maćkowej Rudzie wydłużając trasę o 5km. Jest to najczęściej wybierany odcinek ze względu na walory widokowe i różnorodność krajobrazu. Nurt wody jest już nieco szybszy, płynie się dosyć lekko, rzeka w wielu miejscach przepływa prze las i jest płytka odsłaniając piaszczyste lub żwirowe dno. Trasa łatwa, chętnie wybierana przez rodziny, nawet z małymi dziećmi. Z przyjemnością też wybierają ten odcinek doświadczeni kajakarze, oraz osoby które już nieraz pływały Czarną Hańczą i z chęcią do niej wracają. Nie wychodząc z kajaka można kupić słynne już jagodzianki lub napić się kawy.

Spływy kajakowe Czarną Hańczą kończymy przed mostem drogowym w miejscowości Frącki, po prawej stronie rzeki. Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego obowiązują karty wstępu (odcinek I i II Czarnej Hańczy). Karty wstępu można nabyć w naszej bazie lub informacji turystycznej. Koszt: pełnopłatna – 5zł, ulgowa – 2,5zł

Odcinek III Koszt 50zł/osoba Frącki – Mikaszówka – 25km, czas spływu ok. 7-8 godz. ( 8 osób ) Rzeka wije się pośród miejscowości oraz łąk, wpadając do Puszczy Augustowskiej. Silnie meandruje po wielkim kompleksie leśnym, odsłaniając piękno dzikiej natury. Stare drzewa, ogromne dęby oraz świerki, wszystko to wzbudza zdumienie i zachwyt. Końcowe 2 km przebiega Kanałem Augustowskim z dwiema zabytkowymi śluzami obsługiwanymi ręcznie, niewątpliwie jest to atrakcja turystyczna z której warto skorzystać. Opłaty na Śluzie za jeden kajak w godzinach od 8:00 do 16:00 – 4,08 zł, w godzinach od 16:00 do 19:00 – 8,16 zł.

Suwalszczyzna

to historyczna kraina. Przepływa tam największa rzeka. Czarna Hańcza.

Spływy Kajakowe na tej rzece cieszą, się niezwykłą popularnością. Decydując się na taką formę spędzania wolnego czasu, możemy podziwiać niezwykłe i unikatowe krajobrazy.
Na jednym z odcinków tej pięknej rzeki znajduje się najsłynniejszy polski szlak kajakowy. Spływy Kajakowe pozwalają nam na podziwianie cudów natury. Przepływając, przez Puszczę Augustowską powoli, mijamy rozległe rozlewiska i podmokłe polskie łąki.
Na rzece wyróżniamy, dwa popularne Spływy Kajakowe. Mała pętla i duża pętla. Na spływy trwają od sześciu do dziewięciu dni. Na brzegach rzeki dostępnych jest wiele miejsc na, których możemy przenocować.
Noclegi Agroturystyka są tu bardzo popularne. Bez problemu, możemy zatrzymać się na jednym z pól biwakowych lub namiotowych.
Można tu zostawić samochód na czas trwania spływu kajakowego. Bezpiecznie przechować swój bagaż lub rower. Koszt wynajęcia pola namiotowego to dziesięć złotych od osoby.
Za parking zapłacimy pięć złotych za dobę. Zatrzymując, się na ponad dziesięć dni otrzymujemy, pięć procent rabatu. Koszt spływu za dwie osoby to sto złotych. Zapłacić możemy kartą płatniczą lub gotówką w dniu naszego przyjazdu.
Czarna Hańcza na obszarze Puszczy Augustowskiej to miejsce, które warto odwiedzić z całą rodziną. Czysta woda rzeki pozwala nam korzystanie z kąpieli, łowienie ryb i uprawianie sportów wodnych.
Noclegi Agroturystyka w tym malowniczym miejscu to wymarzone miejsce nie tylko dla miłośników spływów kajakowych.