+48 793-924-386
Zaznacz stronę

Duże grupy mogą liczyć na atrakcyjne upusty cenowe oraz dostosowanie oferty!

Koszt 50zł/osoba.

Zelwa – Stanowisko (odcinek 15 km), czas spływu ok. 5 godz. ( 8 osób )

Rzeka na tym odcinku jest dość szeroka, a nurt spokojny. Wije się pośród łąk i starych drzew.
Wypływamy z miejscowości Zelwa.
Po drodze, po prawej stronie mijamy zabudowania wsi Budwieć. Od tego miejsca Marycha staje się rzeką graniczną. Po obu stronach widoczne są słupy graniczne. Mijając wieś rzeka zwęża się, dno przechodzi w piaszczyste . Powalone drzewa urozmaicają krajobraz rzeki, a ona sama staje się piękniejsza i bardziej urokliwa.
Od Zelwy aż do granicy z Litwą Marycha przepływa przez teren rezerwatu „Kukle”, chroniącego oprócz doliny rzeki także torfowiska i niewielkie jeziorka.
Warto wspomnieć, iż we wsi Stanowisko znajduję się trójstyk granic: Polska, Litwa, Białoruś.
Rzeka stanowi granicę pomiędzy Polską i Litwą, ale żadne zezwolenia na pływanie odcinkiem granicznym nie są potrzebne (jest to wewnętrzna granica Unii Europejskiej). Należy mieć przy sobie dowód osobisty. Trzeba zachować uwagę jedynie pod koniec trasy, aby nie przepłynąć wsi Stanowisko, gdyż dalej rzeka wpływa na teren Białorusi.

To rzeka, która płynie przez ziemie trzech państw : Polski, Litwy i Białorusi. Na początku jest niewielką strugą poprzegradzaną bobrowymi żeremiami i tamami. Swoją urodę i naturalność zawdzięcza właśnie bobrom oraz ludziom, którzy nie starają się regulować jej brzegów i nie przeszkadzają zwierzętom. Tuż za miejscowością Giby przeradza się w szeroką rzekę. Z jej nurtem można dopłynąć aż do granicy z Litwą, a potem na Białoruś, tam łączy się z Czarną Hańczą i razem wpływają do Niemna. Na terenie Polski Marycha płynie na odcinku 60,8 kilometra, a jej długość całkowita to ponad 80 kilometrów. Szlak kajakowy Marychą jest bardzo ciekawy. Urozmaicone, pięknie pofałdowane środowisko sprawia, że za każdym zakrętem rzeki ogląda się inny krajobraz. Na tej rzece ruch kajakowy jest jeszcze niewielki, dlatego jest szczególnie polecana tym, którzy szukają ciszy i spokoju.

Zadzwoń
Pokaż trasę