Zaznacz stronę

Spływy Jednodniowe

 Spływy kajakowe Czarną Hańczą

Duże grupy z pewnością mogą liczyć na atrakcyjne upusty cenowe oraz dostosowanie oferty!

Spływy kajakowe Czarna Hańcza, Marycha, Rospuda, Wigry, Suwalszczyzna, jednodniowe, weekendowe.

Odcinek I

– Koszt 50zł/osoba
Wigry – Wysoki Most – 14km, czas spływu ok. 4 godz. (od 4 osób)

Odcinek II (polecany!)

– 14km Koszt 50zł/osoba
Maćkowa Ruda – Tartaczysko – ok 14km, czas spływu ok. 4godz.
Jest to ta sama, tylko wydłużona o 5km wersja poprzedniej trasy i zaczyna się 5km przed Wysokim Mostem

Odcinek II

– 14km- Koszt 55zł/osoba
Wysoki Most – Frącki – 14km ok. 3 – 4 godz. (z pewnością najbardziej polecana opcja dla rodzin z dziećmi, osobom starszym i przede wszystkim bez doświadczenia).

Odcinek III

-23km Koszt 70zł/ osoba

Frącki – Mikaszówka (minimalnie 8 osób), czas spływy ok. 7h

Czarna Hańcza cały opis

Spływy kajakowe Czarną Hańczą

Z pewnościa to największa i najpiękniejsza rzeka Suwalszczyzny.

Jej długość 142 km, z czego w granicach Polski. Rzeka liczy prawdopodobnie około 107 km. Swój początek bierze w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Płynie terenami bezleśnymi i dociera do Suwałk, a następnie wpada do jeziora Wigry położonego na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Reasumując odcinek rzeki za jeziorem Wigry jest jednym z najbardziej popularnych i godnych uwagi.

Zdecydowanie jest najlepiej zagospodarowanym szklakiem kajakowym Suwalszczyzny i Polski. Jednocześnie jest to szlak z najpiękniejszymi krajobrazami i dziką przyrodą. Wiedzie przez malownicze tereny Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej, niewątpliwą atrakcją jest możliwość podziwiania położonego na wzgórzu nad jeziorem Wigry zabytkowego zespołu Klasztornego Kamedułów, jak również przepłynięcie zabytkowym Kanałem Augustowskim, zaliczanym do arcydzieł sztuki inżynieryjnej XIX w. Na trasie spływu znajdują się liczne pola biwakowe i stanice wodne, gdzie można skosztować regionalnych przysmaków i skorzystać z „ruskich” saun parowych w tradycyjnych drewnianych baniach.

Podsumowując podziwianie leśnych pagórków porośniętych starodrzewiem i charakterystyczną sosną augustowską z często meandrującą rzeką i powietrzem nasyconym leczniczymi olejkami lotnymi sosny powoduje, że spływy kajakowe Czarną Hańczą są wspaniałym relaksem i wytchnieniem od codzienności.

Odcinek I Koszt 40zł/osoba Czerwony Folwark – Wysoki Most – 14km, czas spływu ok. 4 godz. Odcinek łatwy i przyjemny również na spływ rodzinny. Rzeka leniwym nurtem przepływa poprzez miejscowości, łąki i rozlewiska, brzegi często porośnięte trzciną. Po drodze można zobaczyć dzikie ptaki np. kaczki, łabędzie oraz zimorodki i ryby pływające w gąszczu wodnej roślinności. Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego obowiązują karty wstępu (odcinek I i II Czarnej Hańczy). Karty wstępu można nabyć w naszej bazie lub informacji turystycznej. Koszt: pełnopłatna – 6zł, ulgowa – 3zł  kronika/karty

Odcinek II Koszt 50zł/osoba Wysoki Most – Frącki – 14km ok. 3 – 4 godz. (najbardziej polecana opcja dla rodzin z dziećmi, osobom starszym i bez doświadczenia). Maćkowa-Ruda – Frącki – ok 17km, czas spływu ok. 5godz. Ten etap spływu zaczyna się w miejscowości Wysoki Most, można też rozpoczęć go w Maćkowej Rudzie wydłużając trasę o 5km. Jest to najczęściej wybierany odcinek ze względu na walory widokowe i różnorodność krajobrazu. Nurt wody jest już nieco szybszy, płynie się dosyć lekko, rzeka w wielu miejscach przepływa prze las i jest płytka odsłaniając piaszczyste lub żwirowe dno. Trasa łatwa, chętnie wybierana przez rodziny, nawet z małymi dziećmi. Z przyjemnością też wybierają ten odcinek doświadczeni kajakarze, oraz osoby które już nieraz pływały Czarną Hańczą i z chęcią do niej wracają. Nie wychodząc z kajaka można kupić słynne już jagodzianki lub napić się kawy.

Spływy kajakowe Czarną Hańczą kończymy przed mostem drogowym w miejscowości Frącki, po prawej stronie rzeki. Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego obowiązują karty wstępu (odcinek I i II Czarnej Hańczy). Karty wstępu można nabyć w naszej bazie lub informacji turystycznej. Koszt: pełnopłatna – 5zł, ulgowa – 2,5zł

Odcinek III Koszt 60zł/osoba Frącki – Mikaszówka – 23km, czas spływu ok. 7 godz. ( 8 osób ) Rzeka wije się pośród miejscowości oraz łąk, wpadając do Puszczy Augustowskiej. Silnie meandruje po wielkim kompleksie leśnym, odsłaniając piękno dzikiej natury. Stare drzewa, ogromne dęby oraz świerki, wszystko to wzbudza zdumienie i zachwyt. Końcowe 2 km przebiega Kanałem Augustowskim z dwiema zabytkowymi śluzami obsługiwanymi ręcznie, niewątpliwie jest to atrakcja turystyczna z której warto skorzystać. Opłaty na Śluzie za jeden kajak w godzinach od 8:00 do 16:00 – 4,08 zł, w godzinach od 16:00 do 19:00 – 8,16 zł.

Spływy kajakowe Marychą

Koszt 75zł/osoba.

Zelwa – Stanowisko (odcinek 17 km), czas spływu ok. 5 godz.
Wymagana minimalna ilość 8 osób.

Rzekę tą docenią miłośnicy pięknej i dzikiej natury, choć bardzo urokliwa to jest też bardzo wymagająca, polecana kajakarzom z doświadczeniem.

Marycha cały opis tras
Zelwa – Stanowisko (odcinek 15 km), czas spływu ok. 5 godz. ( 8 osób )

Rzeka na tym odcinku jest dość szeroka, a nurt spokojny. Wije się pośród łąk i starych drzew.
Wypływamy z miejscowości Zelwa.
Po drodze, po prawej stronie mijamy zabudowania wsi Budwieć. Od tego miejsca Marycha staje się rzeką graniczną. Po obu stronach widoczne są słupy graniczne. Mijając wieś rzeka zwęża się, dno przechodzi w piaszczyste . Powalone drzewa urozmaicają krajobraz rzeki, a ona sama staje się piękniejsza i bardziej urokliwa.
Od Zelwy aż do granicy z Litwą Marycha przepływa przez teren rezerwatu „Kukle”, chroniącego oprócz doliny rzeki także torfowiska i niewielkie jeziorka.
Warto wspomnieć, iż we wsi Stanowisko znajduję się trójstyk granic: Polska, Litwa, Białoruś.
Rzeka stanowi granicę pomiędzy Polską i Litwą, ale żadne zezwolenia na pływanie odcinkiem granicznym nie są potrzebne (jest to wewnętrzna granica Unii Europejskiej). Należy mieć przy sobie dowód osobisty. Trzeba zachować uwagę jedynie pod koniec trasy, aby nie przepłynąć wsi Stanowisko, gdyż dalej rzeka wpływa na teren Białorusi.

To rzeka, która płynie przez ziemie trzech państw : Polski, Litwy i Białorusi. Na początku jest niewielką strugą poprzegradzaną bobrowymi żeremiami i tamami. Swoją urodę i naturalność zawdzięcza właśnie bobrom oraz ludziom, którzy nie starają się regulować jej brzegów i nie przeszkadzają zwierzętom. Tuż za miejscowością Giby przeradza się w szeroką rzekę. Z jej nurtem można dopłynąć aż do granicy z Litwą, a potem na Białoruś, tam łączy się z Czarną Hańczą i razem wpływają do Niemna. Na terenie Polski Marycha płynie na odcinku 60,8 kilometra, a jej długość całkowita to ponad 80 kilometrów. Szlak kajakowy Marychą jest bardzo ciekawy. Urozmaicone, pięknie pofałdowane środowisko sprawia, że za każdym zakrętem rzeki ogląda się inny krajobraz. Na tej rzece ruch kajakowy jest jeszcze niewielki, dlatego jest szczególnie polecana tym, którzy szukają ciszy i spokoju.

Spływy kajakowe Rospudą

Koszt 80zł/osoba.

Raczki Małe – Święte Miejsce (odcinek 15 km) , czas spływu ok. 4 godz.
Wymagana minimalna ilość 8 osób.

Rzeka bardzo urokliwa, ciekawa oraz zmienna.

Rospuda cały opis tras
Spływy kajakowe Czarna Hańcza, Marycha, Rospuda, Wigry, Suwalszczyzna, jednodniowe, weekendowe.
Raczki Małe – Święte Miejsce (odcinek 15 km) , czas spływu ok. 4 godz. ( 8 osób )
Odcinek o średnim stopniu trudności w szczególności dla rodzin z dziećmi, ze względu na zmienność rzeki, liczne zakręty i przeszkody w postaci zwalonych drzew.
Rzeka częściowo przepływa przez tereny zalesione z wysokimi brzegami, kamienistym dnem, szybkim nurcie zbliżonym do rzeki górskiej.
W niższej części biegu rzeka przepływa łagodnie przez bagniste łąki wśród wysokich traw i trzcin.
Dwa ciekawe miejsca po drodze to pozostałości Pałacu Paca (kilkaset metrów od brzegu rzeki) w miejscowości Dowspuda i Święte Miejsce – dawne miejsce kultu religijnego i miejsce cudów.

 

Dolina Rospudy. Jest takie miejsce, które zniewala swoim urokiem o każdej porze roku. Przyroda tworzy tu fenomenalną wręcz enklawę różnorodności i rzadkości gatunków fauny i flory, a krajobrazy urzekają nietypowymi widokami. Wąska, czasem na kilka, czasami na kilkaset metrów szeroka rynna wyżłobiona przez rzekę, obejmuje obszar o unikalnej wartości – dlatego warto mu się przyjrzeć z bliska. Nie sposób zrobić tego, podróżując samochodem czy nawet rowerem…”1
Długość rzeki wynosi 102,5 km. Płynie wąską doliną w kierunku południowym i południowo-wschodnim, przepływając przez dziewięć jezior : Czarne, Rospuda Filipowska, Kamienne, Garbaś, Głębokie, Sumowo Bakałarzewskie, Okrągłe, Bolesty, Rospuda Augustowska oraz trzy miejscowości: Filipów, Bakałarzewo i Raczki. Po minięciu Dowspudy zagłębia się w północno-zachodnią część Puszczy Augustowskiej.

Dobrym sposobem na poznanie tej krainy i jej królowej – rzeki Rospudy jest podróż kajakiem.
Zapraszamy więc do skorzystania z naszych kajaków, najbardziej praktycznego środka transportu w tej okolicy.